Kinas bästa försäljning Nmrv/Nrv Nmrv063 snäckväxel hastighetsreducering reducer växellåda grossist

Produktbeskrivning

NMRV  REDUKTIONSSNÄCKVÄXEL
Motorväxellådan NMRV 063 är konstruerad på basis av snäckväxellådan NRV 063. En komplett elmotor med en effekt på upp till 2,2 kW utvecklar en rotationshastighet på 900–2800 rpm. Som vanligt är växelmotorn försedd med en ihålig utgående axel. Dubbelsidiga ingående och utgående axlar är möjliga.
Komponenter:
Hölje – aluminium, flänsar – aluminium, snäckhjul – stål, snäckhjulskrona – brons. 
Typ av smörjmedel: syntetisk ISO VG 320. 
Kroppsvikt: 6,2 kg.

Typbeteckningsschema

NMRV – 063 – 7,5 – 186,7 – 1,1 – B3

  • NMRV – snäckväxelmotor
  • 063 – storlek (centrumavstånd, mm)
  • 7,5 – utväxling
  • 186,7 – utgående axels rotationshastighet, rpm
  • 1,1 – elmotoreffekt, kW
  • B3 – monteringsläge

NMRV 063 växellådans funktionalitet

  • n1 – rotationshastighet elmotor
  • n2 – varvtal på utgående axel
  • T 2M – vridmoment på utgående axel
  • P är den största tillåtna motorenergin
  • RD – effektivitet

VÄXELLÅDANS funktion

 

Totala och monteringsproportioner NMRV 063

NMRV063 kugghjulsmotor  har ett brett utbud av utväxlingsförhållanden.
Utväxlingsförhållanden:  5, 7,5, tio, femton, tjugo, 25, 30, fyrtio, femtio, 60, 80, 100 .

Utgående fläns till NMRV 063-växellåda

Utrustad NMRV063 kan förses med ensidig eller bilateral utgående axel. 
Växellådan kommer att ha en gemensam utgående axel med ihålig utgångsaxel.

En momentarm är ett extra tillval till växellådan.

jag n 1 = 2800 varv/min n 1 = 1400 varv/min n 1 = 900 varv/min
n 2 ,
varvtal
T 2M ,
N*m
P
kW
RD
%
n 2 ,
varvtal
T 2M ,
N*m
P
kW
RD
%
n 2 ,
varvtal
T 2M ,
N*m
P
kW
RD
%
7.5 373 92 4.10 88 187 130 2.90 88 120 154  2.20 88
10 280 95 3.20 87 140  131 2.20 87 90 157  1.70 87
15 187 97  2.30 83 93  136 1.60  83 60 159  1.20 83
20 140 106  1.90 82 70  145 1.30  82 45 172  0.99 82
25 112 100  1.50 78 56  133 1.00  78 36 159  0.77 78
30 93 99  1.30 74 47  120  0.80  74 30 165  0.70 74
40 70 118  1.20 72 35  155  0.79  72 23 182  0.61 72
50 56 96  0.85 66 28  131  0.58  66 18 158  0.45 66
60 47 92  0.79 57 23  126  0.54  57 15 152  0.42 57
80 35 81  0.53 56 18  110  0.37  56 11 141  0.29 56
100 28 69  0.41 49 14  94  0.28  49 9 114  0.22 49

###

1. God kvalitet, lång livslängd, lågt ljud.
2. Kompakt, bekväm.
3. Hög effektivitet, stort vridmoment.

###

  Modell  NMRV-SERIEN
  Enstegs  RV25–RV150
  Förhållande  7.5-100
  Ingångseffekt  0,06 kW–15 kW
  Utgångshastighet  14–280 varv/min
  Utgående vridmoment   5–1800 Nm
Kärndelar  maskhjul, maskaxel
 Kärndelarnas material      Snäckaxel: 20 Cr Mn Ti, snäckhjul: Nodulärt gjutjärn invändigt, 9-4 koppar utvändigt
  Smörjning   RV30-90: syntetisk olja, RV110-150: GN460-W mineralolja
 Lager  C&U

###

 
 
 
jag n 1 = 2800 varv/min n 1 = 1400 varv/min n 1 = 900 varv/min
n 2 ,
varvtal
T 2M ,
N*m
P
kW
RD
%
n 2 ,
varvtal
T 2M ,
N*m
P
kW
RD
%
n 2 ,
varvtal
T 2M ,
N*m
P
kW
RD
%
7.5 373 92 4.10 88 187 130 2.90 88 120 154  2.20 88
10 280 95 3.20 87 140  131 2.20 87 90 157  1.70 87
15 187 97  2.30 83 93  136 1.60  83 60 159  1.20 83
20 140 106  1.90 82 70  145 1.30  82 45 172  0.99 82
25 112 100  1.50 78 56  133 1.00  78 36 159  0.77 78
30 93 99  1.30 74 47  120  0.80  74 30 165  0.70 74
40 70 118  1.20 72 35  155  0.79  72 23 182  0.61 72
50 56 96  0.85 66 28  131  0.58  66 18 158  0.45 66
60 47 92  0.79 57 23  126  0.54  57 15 152  0.42 57
80 35 81  0.53 56 18  110  0.37  56 11 141  0.29 56
100 28 69  0.41 49 14  94  0.28  49 9 114  0.22 49

###

1. God kvalitet, lång livslängd, lågt ljud.
2. Kompakt, bekväm.
3. Hög effektivitet, stort vridmoment.

###

  Modell  NMRV-SERIEN
  Enstegs  RV25–RV150
  Förhållande  7.5-100
  Ingångseffekt  0,06 kW–15 kW
  Utgångshastighet  14–280 varv/min
  Utgående vridmoment   5–1800 Nm
Kärndelar  maskhjul, maskaxel
 Kärndelarnas material      Snäckaxel: 20 Cr Mn Ti, snäckhjul: Nodulärt gjutjärn invändigt, 9-4 koppar utvändigt
  Smörjning   RV30-90: syntetisk olja, RV110-150: GN460-W mineralolja
 Lager  C&U

###

 
 
 

Typer av kullager

I sin enklaste form har kullager en gemensam egenskap – de är tillverkade av stål. Majoriteten av dessa lager är tillverkade av 52100-stål, som har en procent krom och en procent kol. Stålet kan härdas genom värmebehandling.
440C rostfritt stål används för rostproblem. En bur runt kulorna tillverkas traditionellt av tunt stål. Vissa lager använder dock gjutna plastburar för att spara pengar och friktion.
lager

Enkelradiga designer

Linjära translationssteg i stål använder ofta enradiga konstruktioner för kullager. Dessa typer av lager ger jämn linjär rörelse och tål höga belastningar. Materialet stål har en hög elasticitetsmodul och hög styvhet, samt en lägre värmeutvidgning än aluminium. Av dessa skäl är stål det material man väljer för kullager i en typisk användarmiljö. Enradiga konstruktioner för kullager är också lämpliga för applikationer i fuktiga eller korrosiva miljöer.
Enradiga kullager finns i en mängd olika storlekar och är axiellt justerbara. De har hög radiell kapacitet men kräver relativt lite utrymme. Enradiga spårkullager med låsringar har STN 02 4605 respektive R47. Lager med låsringar identifieras med ett suffix som NR. De kanske inte har installerade tätningar eller skydd.
Dessa enradiga vinkelkontaktkullager kan bära axiella och radiella belastningar. I ett arrangemang med två lagerbanor orsakar den radiella belastningen på lager A en radiell belastning som verkar på lager B. Både axiella och radiella krafter överförs mellan enradiga vinkelkontaktkullager, och den resulterande interna kraften måste beaktas för att beräkna ekvivalenta dynamiska lagerbelastningar P.
Enradiga spårkullager är den vanligaste typen av kullager. Dessa lager är konstruerade med endast en rad rullelement. Den enradiga konstruktionen är enkel och hållbar, vilket gör den idealisk för höghastighetsapplikationer. Enradiga konstruktioner för kullager finns också i olika borrstorlekar. De kan också finnas i en mängd olika former och är inte separerbara. Om du behöver ett höghastighetslager kanske du vill välja en tvåradig konstruktion.
Förutom enradiga utföranden för kullager kan du välja keramiska eller stålkullager. Keramiska kulor är betydligt hårdare än stålkulor, men de är inte lika hårda som stål. Därför är keramiska lager styvare än stålkullager, vilket resulterar i ökad belastning på det yttre spåret och lägre lastkapacitet. Detta är en stor fördel för dem som behöver att lagren ska vara lätta och starka.
Skillnaden mellan enradiga och tvåradiga konstruktioner ligger i hur inner- och ytterringen monteras. En enradig konstruktion placerar innerringen i ett excentriskt läge i förhållande till ytterringen. De två ringarna är i kontakt vid en punkt, vilket orsakar ett stort mellanrum i lagret. Kulorna förs sedan in genom mellanrummet. Som ett resultat är kulorna jämnt fördelade i hela lagret, vilket tvingar inner- och ytterringen att bli koncentriska.
Spårkullager är en av de mest populära typerna av kullager. De finns i olika utföranden, inklusive snäpprings-, tätnings- och skyddsarrangemang. Lagerringens diameter på ett spårkullager ligger nära kulans diameter. Dessa typer av lager är lämpliga för tunga belastningar, och deras axiella och radiella stöd är utmärkt. Deras största nackdel är att kontaktvinkeln inte kan justeras för att hantera ett brett spektrum av relativa belastningar.
lager

Keramiska hybridkullager

Hybridkullager med keramiska kulor har många fördelar. De har förbättrat kinematiskt beteende och kräver mindre smörjning. Följaktligen kan de minska driftskostnaderna. Dessutom möjliggör deras låga värmeutvidgningskoefficient mindre förändringar i kontaktvinkel och förspänningsvariationer, och de kan bibehålla toleranser. Dessutom har keramiska hybridkullager avsevärt ökad livslängd jämfört med konventionella stål-stålkullager, med upp till 10 gånger längre livslängd.
Även om keramiska lager kan användas i fordonsapplikationer, anser många att de är ett dåligt val för cykelnav. De minskar inte vikten och fungerar bara bra i miljöer med höga varvtal. Som ett resultat bryr sig många cyklister inte ens om keramikbaserade lager. Men både Paul Lew och Alan anser att keramiska lager är bäst lämpade för industriella eller medicinska utrustningstillämpningar. Dessutom anser Paul och Alan att de är idealiska för drönarmotorer på hög höjd.
En annan fördel med keramiska hybridkullager är att de använder mindre friktion än konventionella stålbaserade kulor. De är också mer hållbara och kräver mindre smörjning än stålbaserade lager. Dessutom innebär den lägre friktionen och rullmotståndet som är förknippat med keramikbaserade kullager att de kan hålla tio gånger längre än stålbaserade lager. Ett keramikbaserat hybridkullager kan användas för applikationer där hastighet och smörjning är avgörande.
Keramiska hybridkullager har både stål- och kiselnitridkulor. Kiselnitridkulor har 50% högre elasticitetsmodul än stålkulor och kan förbättra noggrannhet och precision. Keramiska kulor har också en jämnare ytfinish än stålkulor, vilket minskar vibrationer och spindelnedböjning. Dessa fördelar resulterar i ökad hastighet och förbättrad produktionskvalitet. Utöver detta kan keramiska kulor också minska driftstemperaturen, vilket förbättrar arbetsmiljön.
Hybridlager är ett populärt alternativ till stållager. De har vissa fördelar jämfört med traditionella stållager och blir ett populärt val för tekniska tillämpningar. Hybridlager är idealiska för höghastighetsmaskiner. Materialet som används för att tillverka keramiska kulor är en högkvalitativ legering och är jämförelsevis billigt. Men du måste förstå att smörjning fortfarande är nödvändig för hybridlager. Om du inte är försiktig kan du slösa pengar.
Dessa kullager kan användas i många industrier och tillämpningar, och de är i stort sett kompatibla med de flesta metaller. Den största fördelen med hybridkullager är att de är mycket hållbara. Medan stålkulor tenderar att korrodera och slitas ut, kan keramiska kullager motstå dessa förhållanden samtidigt som de minimerar underhålls- och utbyteskostnader. Fördelarna med hybridkullager är tydliga. Så överväg att byta till dessa nyare typer av kullager.
lager

Självjusterande kullager

Självjusterande kullager är ett bra val för många tillämpningar. De är ett utmärkt alternativ till traditionella kullager och de är idealiska för roterande tillämpningar där axeln måste röra sig i flera riktningar. De är också idealiska för användning i roterande delar där en snäv tolerans är nödvändig. Du kan välja mellan två typer: glidaxel och flexaxel. Läs vidare för att ta reda på vilken som passar dina behov.
Självjusterande kullager är konstruerade med en högre axiell bärförmåga än enradiga radiella spårkullager. Mängden axiell bärförmåga beror på tryckvinkeln. Dessa lager har en ihålig löpbana i ytterringen som gör att innerringen kan vridas utan friktion. De används ofta för höghastighetsapplikationer. På grund av sin design är de mycket noggranna.
Självjusterande kullager är radiallager som har två rader kulor i en sfärisk ytterring. De har också två djupa, oavbrutna spår i innerringen. Deras unika egenskaper gör dem till ett utmärkt val för applikationer där axelns nedböjning är en viktig faktor. Trots sin lilla storlek har de hög precision och tål tunga belastningar.
Självjusterande kullager kan kompensera för feljustering i axelapplikationer. Innerringen och kulaggregatet är placerade inuti en yttre ring som innehåller en krökt lagerbana. Denna sfäriska design gör att kulorna och hållaren kan böjas och justeras runt lagrets centrum. Dessa lager är också idealiska för applikationer där axelböjningen är betydande, till exempel i enkla träbearbetningsmaskiner.
En annan typ av självjusterande kullager använder en gemensam konkav ytterring. Både kulor och ytterringar kompenserar automatiskt för vinkelfeljustering orsakad av bearbetning, montering och nedböjningar. Jämfört med sfäriska rullar har de lägre friktionsförluster än sina sfäriska motsvarigheter. Självjusterande kullager har också lägre vibrationsnivåer jämfört med andra typer av lager.
Självjusterande kullager fungerar i feljusterade applikationer eftersom deras sfäriska yttre lagerbana kan hantera feljustering. Denna design gör att de kan fungera i applikationer där axelböjning eller husdeformation är vanligt förekommande. De är därför mer lämpade för låga till medelstora belastningar. Den enda verkliga nackdelen med självjusterande kullager är deras pris. Om du behöver köpa ett självjusterande kullager till ditt nästa projekt kan du räkna med att betala runt $1500.

Senaste inläggen